Αρχική σελίδα Υποδομή Εργαστήριο Φυσικής

Εργαστήριο Φυσικής

Μετά από την συνέντευξη με τον υπεύθυνο του εργαστηρίου της Φυσικής, κ. Μπέστα, ενημερωθήκαμε για το εργαστήριο της Φυσικής. Συγκεκριμένα:

Τι περιέχει ένα εργαστήριο Φυσικής;

Το εργαστήριο Φυσικής περιέχει απαραίτητα όργανα για να γίνονται πειράματα σχετικά με την διδακτέα ύλη αλλά και όργανα που σχετίζονται με την διδακτέα ύλη του παρελθόντος.

Είναι το εργαστήριο κατάλληλο εξοπλισμένο;

Σε ικανοποιητικό βαθμό

Είναι κατάλληλο για πειράματα;

Ναι, εφόσον είναι κατάλληλο για πειράματα αλλά την στιγμή αυτή χρησιμοποιείται ως αίθουσα διδασκαλίας.

Μπορούν οι μαθητές να επισκεφθούν το εργαστήριο;

Όταν δεν γίνεται μάθημα.

Θα έπρεπε να γίνονται περισσότερα πειράματα; Πως μπορούν να ωφελήσουν τον μαθητή;

Η ποσότητα των πειραμάτων την καθορίζει το παιδαγωγικό ινστιτούτο ή όποια αρχή είναι επιφορτισμένη με το σχεδιασμό της παιδείας.
Όσον αναφορά για το πως μπορούν να ωφελήσουν τον μαθητή αφού μιλάμε για φυσικές επιστήμες το πείραμα έχει άμεση επαφή με αυτές.

Ποιες είναι οι ευθύνες σας;

Φυσικά η ασφάλεια των μαθητών μου αλλά και του χώρου και των συσκευών. Επίσης η συντήρηση των συσκευών.

Η συνέντευξη δόθηκε στις μαθήτριες: Τζουμανίκα Μαριάννα, Τζώρτζη Ιωάννα, Τσουμελέκα Ευτυχία