Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Αδελφοποίηση του σχολείου μας με σχολείο της Κύπρου

Αδελφοποίηση του σχολείου μας με σχολείο της Κύπρου

Το σχολείο μας πρόκειται να αδελφοποιηθεί με το λύκειο Πολεμιδιών Λεμεσού Κύπρου. Για την αδελφοποίηση μας μίλησε η διευθύντρια του σχολέιου μας κα Γεωργούση Κυριακή. Συγκεκριμένα μας είπε:

Η πρωτοβουλία ξεκίνησε από τον Γεώργιο Γεωργίου που είναι διευθυντής στο σχολείο Πολεμιβιών Λεμεσού Κύπρου και επιθυμούσε μια αδελφοποίηση με κάποιο σχολείο από την πόλη που φοίτησε τα Ιωάννινα.

Τέτοια κίνηση αδελφοποίησης από το σχολείο μας γίνεται για πρώτη φορά.

Η διεύθυνση του σχολείου είναι αισιόδοξη πως αυτή η κίνηση θα έχει μεγάλη επιτυχία και ανταπόκριση. Επίσης πιστεύουν ότι θα βοηθήσει πολύ φιλικές σχέσεις των παιδιών του σχολείου μας με τους συνομήλικους τους από την Κύπρο.

Η φράση της διευθύντριας στην ερώτηση ? Για ποιο λόγο με κάποιο Κυπριακό σχολείο και όχι με κάποιο σχολείο άλλης χώρας ; ? η απάντησή της ήταν ξεκάθαρη λέγοντας το εξής: Οι Κύπριοι είναι Έλληνες και αυτό είναι ένας λόγος για να δημιουργήσαμε στενότερες σχέσεις μεταξύ μας.

Την συνέντευξη πήραν οι μαθητές: Κιτσάκης Θωμάς και Κωστάκης Στέφανος