Δευτεραθλητές στο μπάσκετ αγοριών

Μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα που κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών μέχρι το τελευταίο πόντο η ομάδα μπάσκετ των αγοριών του σχολείου μας ηττήθηκε στον τελικό του σχολικού πρωταθλήματος μπάσκετ μόλις με 80-22 (δηλαδή με 58 πόντους διαφορά για όποιον δεν κατάλαβε) από το 3ο Λύκειο Ιωαννίνων με πρωταγωνιστές τους Κώστα Μερσινιά και Σταύρο Σίντο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του 3ου λυκείου να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της στο γήπεδο, ωστόσο το ασφυκτικό πρέσσινγκ μας οδήγησε στο πανυγηρικό προβάδισμά μας με 2 πόντους στα πρώτα 50 δευτερόλεπτα.

Παρόλα αυτά η ποιότητα των παικτών του 3ου Λυκείου και το καταπληκτικό κοουτσάρισμα του γυμναστή τους βοήθησαν την ομάδα να επιβληθεί και να προηγηθεί με προβάδισμα στήθους στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, η παρόυσία του 3ου λυκείου ήταν καταιγιστική και το σχολείο μας αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα η ψυχολογία στο ημίχρονο να είναι ίσα με το πάτωμα.

Αυτό είχε τελικά ως αποτέλεσμα τη συντριβή της ομάδας μας, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παιχτών μας να ισορροπήσουν το ρυθμό, και το τελικό 80-22 λέει τα πάντα, αποτυπώνοντας την υπεροχή του 3ου λυκείου και το τεράστιο χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων. Better luck next time...

Η σύνθεση της ομάδας έχει ως εξής: Μπρίκος (C) , Μπαλαμώτης Γ., Μίχος, Μερσινιάς, Παπακώστας, Χαμπέζης, Κάκος, Καρακώστας, Τούσσης, Χαλκιάδης, Σίντος και ένας που μας διαφεύγει.

Πίσω